Ako zvládnuť starnutie?

Vtedy a teraz … Mnohé z nás si dávajú otázku, či byť aktívnou seniorkou, alebo zostať sedieť na stoličke. Moja rada je: pohybujte sa, nech ste kdekoľvek, hoci aj na posteli. Stretávajte sa s ľuďmi, spojte sa so seberovnými, zostávajte v kontakte s rodinou.

Myslite na to, že aj vaše dospelé deti sú už dospelé a podľa toho sa k nim správajte. Budovanie zdravých vzťahov s deťmi a vnúčatami je veľmi dôležité. Aktívne počúvajte, čo vám hovoria a vyhýbajte sa znevažujúcim poznámkam. Podporte a rešpektujte ich rozhodnutia, aj keď s nimi nesúhlasíte. Rešpektujete tým ich nezávislosť a ich rozhodnutia, avšak naznačte im aj svoje hranice. Veď každý by si mal prevziať zodpovednosť za svoje chyby. Zároveň je dôležité vedieť sa aj ospravedlniť  a byť otvorený spätnej väzbe a kritike. Ak ste to svoje deti učili, určite si na to vo svojej dospelosti spomenú.

Starnutie môže byť plodné obdobie vášho života, ak k nemu pristúpite pozitívne. Vedieť zostarnú s gráciou však nie je ľahké. Chce to veľa práce, veľa kreativity, motivácie, určitú mieru sebadôvery a sebestačnosti. Dôležité je nevšímať si stereotypy o senioroch, že sú pomalí, slabí, technologicky nepružní atď. Veľmi často vidím v televízii zábery na skupinu seniorov, ako ťažko kráčajú mestom, vlečúc za sebou nákupný košík a krivkajúc domov z obchodu, rozčuľuje ma to. Vtedy si spomeniem na vyzdobené seniorky, ktoré som videla na mojich cestách vo viacerých mestách v zahraničí a je mi z toho smutno. Premýšľam, z čoho pramení taký rozdiel? Je to vždy len a len o peniazoch? Nie je to aj o hodnotách, zmysle života, o zdravých návykoch a sebareflexii?

Mnohí seniori a seniorky pracujú aj po odchode do dôchodku. Niektorí musia, iní chcú, lebo ich to baví. Dokonca niektorí začnú na dôchodku podnikať, založia si živnosť a využívajú to, že sú vysoko kvalifikovaní. Nie je dobré osvojiť si negatívne postoje k starnutiu, ktoré nám veľakrát naše okolie stereotypne podsúva. Negatívne stereotypy škodia psychike seniorov a znižujú ich sebadôveru. Tí, ktorí majú pozitívny postoj k starnutiu, žijú dlhšie, majú lepšiu pamäť a ľahšie sa zotavujú z chorôb.

Sme naozaj mimo? Mimo dobu, mimo technologického pokroku? Nemáme dotykové, len tlačidlové mobily a nevieme si ani zapnúť počítač? Ako je potom možné, že čítate tieto riadky?

 

 

 

Zdieľať článok
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie články

Blog

Moja stratená kariéra

Nikdy som nechcela byť klaviristkou. Aj tak ma rodičia zapísali do hudobnej školy. Bývali sme v malom mestečku a chodiť do hudobnej školy patrilo k imidžu dobrej rodiny.

Celý článok »
Blog

Učíme vnúčatá dobročinnosti?

Hodnoty, ktoré vštepujeme našim deťom a ich deťom, ich sprevádzajú celým životom. Ktoré sú to? Úprimnosť, lojalita a spoľahlivosť, rešpekt, láska, nezištnosť a citlivosť, láskavosť

Celý článok »
Blog

Schody a my

Vonku či dnu, veľakrát sa cítime neisté na schodoch a obrubníkoch. Buď vtedy, keď schádzame, alebo keď ideme po schodoch hore. Doma máme madlá, zábradlie,

Celý článok »