Cimbal

 

 

Cimbal je druh strunového hudobného nástroja. Do nášho stredoeurópskeho priestoru vstúpil cimbal pravdepodobne z Perzie v 15. storočí. Hrá sa na ňom paličkami alebo brnkátkom podľa toho, o aký druh cimbalu ide. Existuje veľa jeho druhov v ľudovej, klasickej, ale i populárnej hudbe. Neexistuje však konkrétny vek, kedy je ideálne začať sa učiť hrať na tento nástroj. A to je práve dôvod na to, že aj ľudia vyššieho veku sa môžu rozhodnúť pre hru na tento starodávny nástroj. Preto som sa rozhodla predstaviť vám cimbal cez knižku, ktorá bola vydaná Slovenskou cimbalovou asociáciou v roku 2019.

Knižka, o ktorej vám chcem napísať však nie je návod, ako sa učiť hrať na tento nástroj, je to o jeho histórii, o technikách hry , o jeho mechanike, literatúre a o histórii jeho výučby. Ako uvádza autorka knižky „Svet cimbalu“, Viktória Herencsár (www.viktoriaherencsar.com), Maďari považujú cimbal za typický maďarský hudobný nástroj. Avšak za svoj národný hudobný nástroj ho považujú aj Číňania, Iránci, Indovia, Nemci, Francúzi a ďalší. Slovensko patrí tiež medzi krajiny, kde sa cimbal využíval už dávnejšie a stále viac sa dostáva do povedomia aj v oblasti klasickej hudby. Je to tiež pričinením pani prof. Viktórie Herenscár, ArtD., ktorá prichádza do Akadémie umení v Banskej Bystrici niekoľkokrát za mesiac a pripravuje tu našich budúcich absolventov.  Zároveň je aj prezidentkou Svetovej cimbalovej asociácie (www.cimbalom.org). Vďaka jej iniciatíve vznikla na Slovensku Slovenská cimbalová asociácia, ktorú založila v roku 1994 Beata Čečková (http://www.sca.estranky.sk). Neskôr boli založené aj ďalšie európske organizácie podobného charakteru a všetky sú členmi Svetovej cimbalovej asociácie.

Zaujímavosťou knižky je, že tu autorka predstavila viaceré možnosti techniky hry na cimbal, techniky úderu a pedálové techniky, všetko získané počas jej dlhoročnej umeleckej a pedagogickej činnosti. Autorka neopomenula ani výrobcov nástrojov vo viacerých krajinách sveta a ani výučbu cimbalovej hry vo svete. Samostatnú kapitolu knihy tvorí podrobný zoznam odbornej a hudobnej literatúry pre cimbal nielen z európskeho, ale i ázijského, amerického a austrálskeho prostredia. Cenným prínosom je určite výklad znakov v notách cimbalových skladieb s poukázaním na osobitné metódy notácie. Kapitolou o transkripcii autorka poskytuje možnosti vytvorenia vlastných prepisov nielen pedagógom a študentom, ale aj amatérskym hráčom.

Kniha „Svet cimbalu“, ako uvádza aj samotná autorka, je prvým súhrnom základným informácií o cimbale a je inšpiráciou pre tých, ktorí hľadajú možnosti štúdia pre svoje deti, príp. vnúčatá. Dozvedia sa, kde všade v Európe a vo svete sa realizuje stredoškolské a vysokoškolské štúdium cimbalovej hry.

Životná dráha Viktórie Herencsár je profesionálne bohatá nielen čo sa týka štúdia, koncertovania, diskografie, výučby hry na cimbal vo viacerých krajinách v zahraničí, rôznych benefícií, cien, vyznamenaní a spoločenských aktivít, ale najmä jej vedeckej činnosti (transkripcie a autorské skladby pre cimbal). Len nedávno, v júli v roku 2020 si z rúk p. prezidentky Zuzany Čaputovej zaslúžene prevzala menovací dekrét profesorky v odbore hudobné umenie.

Želám si, aby kniha, o ktorej píšem v mojom blogu, zaujala svojím obsahom a vzácnym materiálom týkajúcim sa cimbalu aj vás, seniorky. A zároveň verím, že informácie budete šíriť ďalej medzi svojich blízkych. A možno sa niektoré z vás rozhodnú, že sa o tento zaujímavý nástroj začnú zaujímať viac ako doteraz a možno, snáď začnú na ňom aj hrať …

 

Zdieľať článok
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie články

Blog

Ako zvládnuť starnutie?

Vtedy a teraz … Mnohé z nás si dávajú otázku, či byť aktívnou seniorkou, alebo zostať sedieť na stoličke. Moja rada je: pohybujte sa, nech

Celý článok »
Blog

Moja stratená kariéra

Nikdy som nechcela byť klaviristkou. Aj tak ma rodičia zapísali do hudobnej školy. Bývali sme v malom mestečku a chodiť do hudobnej školy patrilo k imidžu dobrej rodiny.

Celý článok »
Blog

Učíme vnúčatá dobročinnosti?

Hodnoty, ktoré vštepujeme našim deťom a ich deťom, ich sprevádzajú celým životom. Ktoré sú to? Úprimnosť, lojalita a spoľahlivosť, rešpekt, láska, nezištnosť a citlivosť, láskavosť

Celý článok »