Sú tí druhí iní?

Keď hovoríme o tých druhých, myslíme aj na ľudí z iných kultúr, z iných krajín. Citlivosť človeka na inú kultúru je súčasťou kvalitnej interkultúrnej komunikácie. U väčšiny ľudí sa táto citlivosť vyvíja najmä na základe priamej skúsenosti s ľuďmi z inej kultúry. Máme my, Slováci, dosť príležitostí poznávať cudzincov? Stretávame ich najmä vtedy, keď sme v zahraničí, ale môžeme byť nimi obklopení aj v škole,  v pracovnom, alebo v domácom prostredí. V súčasnej dobe sú to, bohužiaľ, najviac kontakty cez sociálne siete.

Každý človek má iný spôsob prežívania a reagovania na odlišnosť. Niektorí ľudia majú pocit nadradenosti svojej vlastnej kultúry a izolujú sa od prejavov iných kultúr, prípadne ich vnímajú negatívne. Práve na Slovensku máme s týmto bohaté skúsenosti. Sú ale aj takí, ktorí reagujú zhovievavejšie. Dokonca sú mnohí, ktorí veľmi radi akceptujú gastronómiu iných kultúr, ale ľudí a ich zvyky už menej.

Keď sa pozeráme na tvár cudzinca, ktorá vyjadruje určité emócie, môže vyzerať naprieč kultúram rovnako, ale aj nie. Väčšina jazykov má veľa výrazov, ktorými popisuje emocionálne prežívanie. Keď ľudia hovoria, že sa cítia šťastní, alebo sú  sklamaní a zhnusení, napovedá to aj o ich konkrétnej emočnej skúsenosti.

Sú však aj kultúry, ktoré emócie navonok nevyjadrujú ani slovom, ani rečou tela. My máme pocit, že tento človek nám nerozumie, alebo nechce s nami komunikovať. Ale nie je to pravda. Je to len spôsob, ako sa predstaviteľ tejto kultúry správa. Preto je dôležité zaujímať sa nielen o gastronómiu a módu iných krajín a kultúr, ale aj o ich predstaviteľov. O to, ako sa správajú, aké výrazy používajú, aká je ich história.

Svet pretínajú tisícky pomyselných mostov a my sa musíme naučiť po nich kráčať. Most je však mostom len vtedy, keď sa dá po ňom chodiť oboma smermi. Na to, aby sme tolerovali náboženstvá, zvyky a rozmanité ľudské typy, je potrebného veľa porozumenia. Mobilita – nemobilita (v súčasnosti) ľudí prináša so sebou mnoho otázok a málo odpovedí.

Dlho sa hovorilo, že Slovensko je pre cudzincov nezaujímavou krajinou. Už sa tu však nachádzajú. Cudzinci – je ich u nás veľa, alebo málo? Sú ekonomickou záťažou, rozširujú nebezpečné choroby, sú pre nás hrozbou, alebo príležitosťou?

My však máme predsudky a stereotypy. A o tom zase inokedy …

Zdieľať článok
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie články

Blog

Ako zvládnuť starnutie?

Vtedy a teraz … Mnohé z nás si dávajú otázku, či byť aktívnou seniorkou, alebo zostať sedieť na stoličke. Moja rada je: pohybujte sa, nech

Celý článok »
Blog

Moja stratená kariéra

Nikdy som nechcela byť klaviristkou. Aj tak ma rodičia zapísali do hudobnej školy. Bývali sme v malom mestečku a chodiť do hudobnej školy patrilo k imidžu dobrej rodiny.

Celý článok »
Blog

Učíme vnúčatá dobročinnosti?

Hodnoty, ktoré vštepujeme našim deťom a ich deťom, ich sprevádzajú celým životom. Ktoré sú to? Úprimnosť, lojalita a spoľahlivosť, rešpekt, láska, nezištnosť a citlivosť, láskavosť

Celý článok »