Učíme vnúčatá dobročinnosti?

Hodnoty, ktoré vštepujeme našim deťom a ich deťom, ich sprevádzajú celým životom. Ktoré sú to? Úprimnosť, lojalita a spoľahlivosť, rešpekt, láska, nezištnosť a citlivosť, láskavosť a priateľskosť, odvaha, mierumilovnosť, sebadôvera a potenciál, sebadisciplína a umiernenosť, vernosť a cudnosť, spravodlivosť a milosrdenstvo. A nesmieme zabúdať na schopnosť darovania a dobročinnosť.

Učme naše vnúčatá darovať tým, ktorí to potrebujú, ktorí sú v núdzi. Učme ich to neustále,  či ste blízko alebo ďaleko od nich. Ak im zvyknete na diaľku posielať peniaze na darčeky, možno by stačilo, keby ste im pribalili aj nejaké drobné, ktoré budú šetriť na charitatívne a dobrovoľnícke aktivity. Budú sa to učiť už odmalička a v dospelosti vám poďakujú za to, že ste ich na túto myšlienku priviedli práve vy – starí rodičia.

Čo tak nasypať drobné mince do balíka? Veľa drobných mincí a poslať? Bude to krásne zvoniť! Môže to však byť problém pre colníkov. Taký balík bude podozrivý. V prípade našej meny by stačilo k peňažnému daru pridať 5 eurovú bankovku a dohodnúť sa s vnukom/vnučkou, aby tieto peniaze šetrili na dobročinnosť. A keď podporia nejakú dobrú vec, keď dajú tie peniaze na charitu, nech vám o tom porozprávajú, napíšu. Aké mali pocity?

A pýtajte sa ich: keby mali 100 €, na aký účel by ich dali? Kúpili by si niečo pre seba, pomohli by niekomu, alebo by podporili aktivity životného prostredia? Keby sa mali stať dobrovoľníkmi, kam by išli namiesto návštevy školy? Do potravinovej banky, alebo do útulku pre zvieratá?

Ideálne by bolo, keby ste sa o filantropové aktivity mohli zaujímať spolu s vnúčatami. Keď ste ďaleko, niekedy až za oceánom, vtedy je to ťažšie. Ale dá sa to! Môžete sa dohodnúť, že budete upratovať v parku v ten istý deň, alebo že budete cez videohovor kresliť veselé poznámky pre osamelých susedov. Pošlite im fixky, farebný papier, samolepiace srdiečka a podobne. Možností je veľa, treba len chcieť. Učme ich vložiť svoje srdce do dobrých a užitočných vecí. Učme ich kupovať užitočne, učme ich šetrnosti. Učme ich poznávať pocit šťastia aj vtedy, keď dokážeme darovať. Veď môžeme kupovať darčeky na Vianoce aj s ročným predstihom.

Úloha starých rodičov je nezastupiteľná. Pomáhali pred pandémiou, počas nej, pomáhajú so strážením a učením sa s vnúčatami, niektorí dokonca aj  online. Pomáhajú nielen finančne, ale aj emocionálne. Zvýšili sa kontakty cez telefón a sociálne siete. Niektorí pomáhajú  naďalej, niektorých nahradili príbuzní, susedia, priatelia alebo staršie deti. A teraz prišla ďalšia pandémia – vojna. Je len kúsok od nás. A dobročinnosť akoby sme našli …

 

 

 

Zdieľať článok
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie články

Blog

Ako zvládnuť starnutie?

Vtedy a teraz … Mnohé z nás si dávajú otázku, či byť aktívnou seniorkou, alebo zostať sedieť na stoličke. Moja rada je: pohybujte sa, nech

Celý článok »
Blog

Moja stratená kariéra

Nikdy som nechcela byť klaviristkou. Aj tak ma rodičia zapísali do hudobnej školy. Bývali sme v malom mestečku a chodiť do hudobnej školy patrilo k imidžu dobrej rodiny.

Celý článok »
Blog

Schody a my

Vonku či dnu, veľakrát sa cítime neisté na schodoch a obrubníkoch. Buď vtedy, keď schádzame, alebo keď ideme po schodoch hore. Doma máme madlá, zábradlie,

Celý článok »